Горячие темы
В связи с военной агрессией Мордора против Украины информация сайта временно не обновляется, приносим свои извинения. Слава Украине!

Обзоры товаров и услуг

З реалій сучасних методів ведення бізнесу можна дійти до однозначного висновку, що франчайзинг є необхідною умовою популяризації та просування продукту як на внутрішньому ринку, так і поза його межами.

І це не дивно! Адже франчайзинг надає переваги і власнику продукту, і його користувачу одночасно. Так, укладаючи договір франчайзингу, власник продукту отримує можливість росту, і не тільки в частині фінансових показників, а ще й у масштабуванні бізнесу, охоплюючи інші сектори ринку, канали продажу, збільшуючи впізнаваність і попит продукту на ринку.

А чим корисний франчайзинг безпосередньо для користувача продукту? Так само — франчайзинг позбавляє користувача продукту тих ризиків і втрат, які зазвичай зазнають бізнесмени, починаючи свій шлях із нуля. Окрім цього, франчайзинг надає можливість для користувача на реалізацію продукту, що вже має ім’я та попит на ринку. Додатково користувач продукту отримує постійну підтримку команди досвідчених професіоналів, які забезпечать оперативний запуск бізнесу та його подальше функціонування без помилок.
Однак, під час придбання франшизи користувачі продукту допускають помилки, що затьмарюють усі ті переваги, які надає їм франчайзинг та можуть поставити їхній бізнес під загрозу.

Завдяки кваліфікованій експертності із супроводу підприємницької діяльності учасників секторів HoReCa та Retail, команда юристів MK Legal Service підготувала аналіз трьох типових помилок під час придбання франшизи.

Помилка № 1. «Штрафні санкції договору франчайзингу або Фінансова пастка»

Як власник, так і користувач продукту, повинні розуміти, що договір франчайзингу не лише фіксує їхні договірні відносини, а ще і є стратегією досягнення поставлених цілей, яку кожен із них повинен неухильно дотримуватись. І важливо із самого початку побудувати таку стратегію, яка приведе їх до розвитку бізнесу. Зазвичай, умови цієї стратегії задає власник продукту, опираючись на власний комерційний досвід, а також маючи впевненість, що «успіх» продукту досяжний лише за умови його відповідності вже встановленій системі та методам ведення бізнесу.

І, як правило, дотримання цієї відповідності вбачається в позбавленні прав користувача продукту самостійно приймати управлінські рішення та запроваджувати власні методи ведення бізнесу. Це відбувається, коли умови договору франчайзингу забороняють користувачу самостійно вибирати постачальників, обладнання, приміщення, дизайн; формувати цінову політику продукту; встановлювати вимоги до персоналу, запроваджувати методи та засоби управлінського, операційного обліку, та приймати інші рішення, необхідні для реалізації продукту. Для дотримання такої відповідності договір франчайзингу містить непомірні штрафні санкції, що зв’язують руки користувачу продукту. За багаторічний досвід команди MK Legal Service зустрічалися випадки, коли штрафні санкції досягали 200 000 тисяч гривень за разове порушення тих чи інших умов договору франчайзингу.

Наводимо ТОП-5 умов, за невиконання яких, власники продукту застосовують штрафні санкції:

  1. Недотримання строків здійснення платежів, особливо паушального внеску та роялті;
  2. Недотримання строків подання управлінської та фінансової звітності;
  3. Недотримання обов’язку співпрацювати з вичерпним переліком постачальників, підрядників та інших осіб, чиї послуги або товари необхідні для реалізації продукту;
  4. Невиконання маркетингових концепцій власника продукту, особливо у випадках запровадження нових «невигідних» для користувача умов програм і систем лояльності, сертифікатів, бонусів, знижок, акцій тощо;
  5. Розголошення комерційної інформації.

Для уникнення такої помилки команда юристів MK Legal Service завжди нагадує власнику продукту про його обов’язок професійно підтримувати користувача, не передбачаючи при цьому велику кількість непомірних зобов’язань та «фінансових пасток» за їхнє невиконання.

Помилка № 2. «Невдала локація»

Бути учасником секторів HoReCa та Retail — це багаторічна перспектива. І незалежно від об’єкта, будь-то ресторан чи магазин, бізнес потребує приміщення, і не кожна локація буде відповідати всім тим вимогам, які зазвичай ставляться до таких об’єктів.

Безумовно, приміщення повинно відповідати формату роботи об’єкту: у сферах HoReCa та Retail при виборі приміщення особливу увагу приділяють його відповідності протипожежним вимогам, технічним можливостям встановити обладнання, витяжки, жировловлювачів, рекламну вивіску, забезпечити достатню кількість електричної потужності. В інакшому випадку користувачу доведеться нести витрати для приведення приміщення в таку відповідність.

І знайти приміщення — це тільки початок! Існує багато факторів, які користувач продукту повинен врахувати при виборі приміщення, і ще більше факторів — при оформленні договору оренди. Наводимо ТОП-3 рекомендацій під час укладання договору оренди:

  1. Строк оренди повинен бути не менше трьох років із переважним правом на його нове укладання;
  2. Обов’язкове визначення перспективи росту орендної плати;
  3. Заборона односторонньої відмови орендодавця від договору оренди;

Як уже зазначалося, договір оренди повинен відповідати довгостроковій перспективі. Скільки існує випадків, коли власник успішного закладу був вимушений припинити діяльність через чергове підвищення орендної плати? Саме з цих міркувань договір оренди необхідно укладати на довгий строк із застереженням поступового збільшення орендної плати впродовж його дії. У договорі оренди можна передбачити поступове збільшення орендної плати у твердій грошовій одиниці або передбачити щорічне автоматичне підвищення орендної плати у відсотковому співвідношенні.

Безперечно, це дозволить у майбутньому запобігти односторонній зміні розміру орендної плати з боку орендодавця.

Помилка № 3. «Незахищений бренд»

У HoReCa та Retail сферах усі учасники довгими роками набувають комерційного досвіду та ділової репутації заради прихильності споживачів до бренду. На перший погляд, бренд є позначенням, певною комбінацію слів, цифр та кольорів, проте саме бренд — є економічною складовою франчайзингу.

З урахуванням цього, доцільним буде зазначити, що за договором франчайзингу власник передає не продукт, а права на його використання, виготовлення та реалізацію саме за технологією чи рецептурою, розробленими власником продукту. Права власника на продукт також є об’єктами інтелектуальної власності, які потребують правового захисту.

Таким чином, перш ніж укладати договір франчайзингу, користувач продукту повинен упевнитися, що його власник має достатній обсяг прав на бренд і належно забезпечив його правовий захист.

Усталені положення Цивільного кодексу України наводять умови надання й визначають обсяг правової охорони бренду. Охорона прав на бренд надається лише після його державної реєстрації. Власник та користувач бренду мають виключні права забороняти будь-яким іншим особам використовувати цей бренд, а також явно тотожні позначення до бренду.

Разом із цим, відповідно до положень Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», власник бренду може передавати будь-якій особі виключні майнові права на бренд повністю або частково та лише на підставі договору. Тому, керуючись положеннями законодавства, що регулюють правову охорону об’єктів інтелектуальної власності, команда MK Legal Service завжди виокремлює договір франчайзингу та ліцензійний договір про передачу прав на бренд.

Користувач може самостійно впевнитись у наявності правової охорони бренду за допомогою загальнодоступного вебресурсу Державного підприємства «Українського інституту інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Чергова помилка може призвести до порушення прав третіх осіб на об’єкти інтелектуальної власності та неможливості подальшого використання бренду.

З наведеної аналітики можна зробити висновок, що процес франчайзингу містить достатню кількість юридичних аспектів, ігнорування яких недопустимо! В інакшому випадку наведені помилки — неминучі.

MK Legal Service є лідером українського ринку з юридичного супроводу діяльності учасників секторів HoReCa та Retail, який допоможе вам не лише уникнути типових помилок при придбанні франшизи, а ще надасть вам юридичної впевненості в масштабуванні власного бізнесу.

Максим Курочко, керуючий партнер MK Legal Service, адвокат
Сергій Гусєв, керівник практики супроводу HoReCa та Retail, адвокат

Комментарии

Добавить отзыв

Поз. 1–3 (из 3)

Корисна для бізнесу стаття. Висвітлені основні ризики для франчайзі, які починають власну справу.

Дякую за інформацію. Досить детально висвітлили всі нюанси.

Спасибо за статью, познавательно

Поз. 1–3 (из 3)
Ваc может заинтересовать:
  • Войти через: