В связи с военной агрессией Мордора против Украины информация сайта временно не обновляется, приносим свои извинения. Слава Украине!

Интервью

Успішність сучасного ресторану складається з багатьох факторів, і одним с визначальних є атмосфера закладу. Нам приємно перепочити в закладі з привабливим інтерєром, в якому грає гарна фонова музика. Але згідно з українським законодавством музика, що звучить в публічних місцях – об’єкт авторського та суміжного права, тому виникає багато питань щодо практики її використання. Щодо цих та інших аспектів використання фонової музики в закладах громадського харчування ми розмовляємо з Михайлом Павловим, директором сервісу фонової музики «Топрадіо».
 
 
- Михайле, розкажіть, будь-ласка, які є джерела для використання музики в ресторанах. Мабуть, не всі вони правомірні, якщо так, то якими законами це регулюється?
 
- Закон є, але він не виконується усіма учасниками цього ринку: ресторанами, кафе, барами й іншими закладами громадського харчування. Але чим пильніше адміністрація закладу слідкує за комфортом своїх клієнтів і сучасними тенденціями ресторанної сфери, в тому числі й якістю музики, тим важливішим для них є дотримання норм і законів.
 
Якщо музика лунає в закладі, то це підлягає під закон про авторські і суміжні права на використання фонограм для публічної трансляції. Є й такі заклади, які «транслюють» тишу. Але це не є нормально, що відомо із результатів досліджень компанії «Milliman». Вони стверджують, що тиша між фонограмами або та, яка є наслідком повної відсутності музики, спонукає людей нервувати. Вони дуже чітко і боязно починають сприймати звуки брязкання столового посуду і т.д. А якщо в закладі музика не грає взагалі, то на підсвідомому рівні відвідувачі відчувають, що щось трапилось.
 
Загалом є декілька джерел музики, які використовується ресторанами. Перше і найпоширеніше – це FM радіо і більшість закладів, що його транслює, вважає, що це безкоштовна опція. Але це не так. Будь який музичний контент, який транслюється в ресторані – це публічна трансляція фонограм. І не важливо, чи це FM радіо, чи музика з флешки чи навіть звук з телевізора. Це треба розуміти щодо законності використання.
 
Треба також зазначити про невідповідність трансляції в ресторанах або кафе цих безкоштовних музичних сервісів. FM радіо створене для трансляції в автомобілі; онлайн радіо – для офісу; супутникове - для трансляції вдома на телевізорі, а соціальні мережі зберігають музику для особистих потреб.
 
Відмінність між всіма цими видами контенту полягає у рівні негативу, який вони чинять на відвідувачів ресторану. Для FM радіо – це неймовірна кількість реклами, вона перериває музику декілька разів на годину. Відвідувачів дратує і кількість реклами, і її абсурдність. Прикладом може бути ситуація в одному київському ресторані, коли гості, що там вечеряли під час рекламного блоку були змушені слухати про жіночі гігієнічні засоби. В результаті, частина чоловіків відставили свої тарілки. Такі моменти негативно впливають на відвідувачів, на рейтинг закладу, але є й такі моменти, що дуже небажані для самих закладів – реклама прямих конкурентів, що знаходяться неподалік. Вона може пролунати у будь-який час, і зупинити цю рекламну кампанію заклад не зможе.
 
Другий вид контенту – це онлайн радіо. Там лунає музика, але між нею та, наприклад, «Топрадіо», є велика різниця. Музика, яку пропонує наш сервіс ресторанам, ретельно відбирається професійними редакторами, які мали досвід підбору музики для закладів сфери HoReCa та Retail. В сервісі «Топрадіо» є 40 музичних каналів, з чіткою направленістю кожного стилю. Музика, що транслюється на онлайн радіо в інтернеті – то частіше непрофесійне, любительське радіо, яке може створити будь-яка людина.  
 
Ще в тридцятих роках минулого століття компанією «Muzak» були започатковані дослідження для з’ясування, якою ж має бути музика в закладах харчування. В ресторанах і готелях США і Канади, стояли музичні автомати, що вміщували різні композиції і слідкували, які із них актуальні в різний час. Таким чином, за десятки років вони сформували бачення того, якою має бути музика в закладах громадського харчування. Ці дослідження тривають вже майже сто років і ми також використовуємо їх результати.
 
- Які можливості ви надаєте своїм клієнтам?
 
- Всім новим клієнтам ми пропонуємо безкоштовно користуватися сервісом Топрадіо впродовж 30 днів. За цей час можна вмикати усі 40 каналів, спробувати функцію «Розклад каналів», що дозволяє запрограмувати певні канали на різні години і вони будуть автоматично змінювати один одного. Це зручно, коли до закладу приходить різні аудиторії зранку, вдень і ввечері. Але ефір каналів Топрадіо транслюється 24/7. Тому навіть цілодобові заклади можуть не турбуватися про музику. Також доступна опція «Об’яви», що надає можливість швидко розмістити та транслювати свою власну рекламу та брендування ефіру (заставки з назвою закладу та гаслом).
 
- Що є у вас і чого немає у безкоштовних сервісів?
 
- По-перше, в нас є стабільність сигналу під час трансляції. Безкоштовне онлайн радіо, про яке ми згадували раніше, дуже залежить від інтернету. Як тільки сигнал переривається, в залі ресторану панує тиша. У Топрадіо такі проблеми ніколи не трапляються. Ми використовуємо власну унікальну технологію «Offline broadcasting», що дозволяє без пауз та переривань транслювати усі 40 каналів впродовж трьох діб з моменту входу на сайт. Цієї технології немає ні в кого в Україні, і це наша найвагоміша опція для закладів харчування.
 
По-друге, це відсутність будь-якої реклами. На FM радіо зараз реклама лунає майже через кожну пісню, і то є реклама, яка не може за будь-яких обставин транслюватися в ресторанах. Топрадіо транслює виключно музику, але якщо закладу треба щось прорекламувати в себе, то можна транслювати свою власну рекламу. Це можуть бути акції, гарячі пропозиції, знижки, нові сервіси та навіть страви тижня. Але це не чужа, а власна реклама закладу.
 
І, по-третє, це можливість автоматичної зміни стилю музики. У Топрадіо є розклад каналів на поточний день і тиждень. І якщо заклад відвідує різна аудиторія, дуже зручно запрограмувати певні канали на ранок, день, вечір, ніч та вихідні дні. Канали будуть самі перемикатися цілодобово.
 
- Очевидно, що це вимагає використання потужних комп’ютерів?
 
- Абсолютно ні, бо сервіс Топрадіо якраз розрахований для трансляції на малопотужних комп’ютерах та ноутбуках. Можна також транслювати наш сервіс і на планшетах та смартфонах, тобто на будь якому пристрої з виходом в інтернет чи Wi-Fi. Перед початком роботи ми тестуємо комп’ютер на сумісність, що дозволяє завчасно дізнатися про стан пристрою. Якщо ПК взагалі немає в закладі, ми допомагаємо придбати.
 
- Якщо є комп’ютер, на якому, наприклад, працює програма з автоматизації ресторану – R-Keeper и BarBOSS. Чи підійде цей ПК для трансляції Топрадіо?
 
- Так. Цікавий факт, але більшість з тих комп’ютерів, на яких ми транслюємо наш сервіс, якраз використовують ці бухгалтерські програми. Тому немає жодних проблем щодо паралельного використання.
 
- Розкажіть детальніше про музику, що транслюється на каналах Топрадіо?
 
- Ми транслюємо багато світової популярної музики, лаунж, джаз, фанк музики та музики з закритих джерел, якої немає в інтернеті. Вся музика проходить тестування і може бути прийнята в фонотеку, якщо відповідає певним критеріям: вокал, настрій, темпоритм, мелодійність, стимулюючий ефект. В даний момент у фонотеці Топрадіо 130 237 пісень.
 
Справжні хіти хочеться слухати часто, допоки вони не стали «заїждженими». Коли вони тільки з’являються в США чи Канаді, то їх тестують багато чартів, таких як Billboard і перші позиції за місяць-два обов’язково потрапляють на радіо в Європі. Але до того моменту, коли їх можна буде почути в Україні, ми вже транслюємо ці композиції на своїх каналах. І це є нашою значною перевагою, адже буде неправильно вмикати в громадському закладі музику, яка вже всім набридла.
 
В сервісі Топрадіо є різні канали для різної аудиторії відвідувачів і, щоб підібрати найбільш вдалий формат, ми ретельно прораховуємо скільки людей змінюється в закладі за годину і малюємо портрет аудиторії.
 
- А якими є найголовніші проблеми рестораторів, з якими вони приходять до Топрадіо?
 
- По-перше, це якість музики – на FM радіо та в інтернеті якісної стимулюючої музики немає. Або якщо і є, то все це давно вже грає у конкурентів. Тобто, зверталися за якісною музикою, якої немає у вільному доступі.
 
По-друге, це музичні оновлення. Так буває, що ресторан або кафе сам десь бере музику, скачує і транслює у закладі. Частіше то є один певний формат музики, який не можна швидко змінити. Але його треба постійно оновлювати. Щоденно, щотижнево, хоча б раз на квартал. Де взяти нову музику ще й у гарній якості? Тільки у Топрадіо.
 
По-третє, звертаються до нас, тому що реклами на FM радіо стало стільки, що практично немає місця для музики. Відвідувачі сидять, слухають рекламу, відволікаються, не замовляють більше страв або напоїв, і в кінці кінців лишають заклад. Чи повернуться? Це питання.
 
Можна ще говорити про інші можливості Топрадіо, але то в особистому спілкуванні з рестораторами.
 
- Михайле, скільки коштує абонплата за Топрадіо на місяць із повним доступом до 40 каналів музики?
 
Коштує всього 298 гривень на місяць, але ця вартість закріплена тільки до 1 вересня 2016 року, тому я радив би поспішити, якщо ваш заклад вартий кращої музики. Якщо до Топрадіо підключається мережа закладів, то знижка може бути від 5% до 30% від основної вартості.
 
- Чи багато закладів зараз транслює Топрадіо? І що це за заклади?
 
- Наразі трохи більше 20 ресторанів та кафе по всій Україні. Топрадіо транслюють заклади «Служебный роман» (Одеса), «Моменто Пицца» (Полтава), Барон Разгуляефф (Дніпро), Шафран (Суми), КорицА (Київ), Пармезан (Дніпро), та багато інших.
 
Нам дуже приємно, що українські ресторани по-справжньому намагаються робити все, щоб догодити відвідувачам, зробити атмосферу у закладі як вдома. А це – головний показник того, що у такий ресторан обов’язково повернуться. Ми зичимо усім здоров’я та процвітання!
 
Топрадіо Мюзік Сервіс – українська компанія, що займається музичним оформленням кафе, барів та ресторанів "під ключ". Надає послуги з вдосконалення існуючого музичного оформлення, оновлення звукової апаратури та надання авторських та суміжних прав на трансляцію. Заснована у Києві 27 червня 2014 року. Керівник компанії – Михайло Павлов.
 

Бесіду вів Олександр Кириленко
 

Комментарии

Добавить отзыв

Отзывов пока нет

Ваc может заинтересовать:
  • Войти через: